System S24 pozwala obecnie założyć spółkę jawną, komandytową, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz prostą spółkę akcyjną, których organizacja opiera się na standardowych regulacjach proponowanych przez Kodeks spółek handlowych. Dzięki niemu można w jednym miejscu przeprowadzić praktycznie cały proces rejestracji spółki – od przygotowania umowy, poprzez sporządzenie wniosku o wpis, aż po opłacenie i przesłanie go do sądu rejestrowego, który dokonuje wpisu do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

System niestety nie jest doskonały i w ramach realizacji procedury rejestracji spółki czasami zdarzają się błędy. Jednym z nich jest np. niewysłanie prawidłowo wypełnionego i opłaconego wniosku o rejestrację spółki.

W standardowych okolicznościach po wypełnieniu pól w systemie pojawia się przycisk „opłać i wyślij”, gdzie należy wybrać formę płatności. Po uregulowaniu opłaty dokumenty są z automatu przekazywane do sądu rejestrowego.

Co zatem zrobić, gdy system nie zadziała prawidłowo i wniosek nie zostanie wysłany?

Należy skontaktować się z Centrum wsparcia Ministerstwa Sprawiedliwości (tel. 71 748 96 00), bowiem w systemie na tym etapie nie znajdziemy już przycisku „wyślij”. Jest to jedyna droga, gdzie można sprawnie zgłosić problem i poprosić o „ręczne” przeprocesowanie wniosku, aby trafił on jak najszybciej do sądu rejestrowego.

Efekt jest taki, że wnioski, których dotyczą tego rodzaju perturbacje są rozpatrywane przez sądy priorytetowo, a rejestracji spółki nadal można się spodziewać w ciągu trzech dni roboczych (przynajmniej w Warszawie, co osobiście sprawdziłam) – pomimo tego, że Centrum wsparcia daje sobie na rozwiązanie zaistniałego problemu aż 14 dni.

Autor:

Barbara Bil, adwokat – doradza przedsiębiorcom jak prowadzić bezpieczne biznesy, specjalizuje się w prawie gospodarczym tj. w prawie umów i obsłudze prawnej spółek, a w szczególności przekształceniach i łączeniach spółek,  oraz prawie pracy.

 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną!

tel. 730 222 081, e-mail: kancelaria@kancelariabil.pl

 

Niniejsza informacja stanowi wyłącznie odzwierciedlenie poglądów autorów i nie stanowi opinii ani porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie powyższych informacji bez wcześniejszej konsultacji z Kancelarią.

najnowsze wpisy