Stosowanie przepisów podatkowych to jedno z ważniejszych wyzwań, jakie stoją przed każdym przedsiębiorcą. Dlatego dużą popularnością cieszą się interpretacje podatkowe wydawane przez urząd skarbowy. Trzeba jednak pamiętać, że zmiana formy prawnej prowadzonej działalności może niestety oznaczać ich dezaktualizację.

Warto przypomnieć, że interpretację podatkową wydaje się w odpowiedzi na zadane przez podatnika konkretne pytanie. Precyzuje ono stan faktyczny, do którego ma się odnosić wykładnia. Jeżeli po otrzymaniu interpretacji zmienią się okoliczności, jej dalsze stosowanie nie gwarantuje ochrony.

 

Pytanie więc, czy przekształcenie formy prawnej stanowi taką zmianę okoliczności?

 

Sądy administracyjne stają na stanowisku, że w przypadku, gdy pierwotna forma spółki oraz ta po jej przekształceniu mieści się w ramach spółek kapitałowych, to interpretację można nadal stosować. Mówiąc inaczej, przekształcenie spółki z o. o. w spółkę akcyjną (i na odwrót) niczego nie zmienia.

Choć w orzecznictwie najczęściej przyjmuje się, że warunkiem niezbędnym do skorzystania z interpretacji jest wdrożenie zalecanych przez nią rozwiązań jeszcze przed przekształceniem spółki, to ta linia orzecznicza zaczyna się powoli zmieniać (na korzyść podatników).

Tak było w przypadku wyroku WSA w Warszawie, który to NSA następnie uchylił w całości uznając, że zastosowanie się do interpretacji przez podmiot, dla którego została ona wydana nie jest konieczne, aby mógł z niego korzystać jego następca prawny.

Z wyrokiem można się zapoznać tutaj.

Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku przekształcenia spółki osobowej (np. jawnej) w kapitałową. Wówczas co do zasady wydana dla spółki osobowej interpretacja indywidualna traci aktualność.

Autor:

Barbara Bil, adwokat – doradza przedsiębiorcom jak prowadzić bezpieczne biznesy, specjalizuje się w prawie gospodarczym tj. w prawie umów i obsłudze prawnej spółek, a w szczególności przekształceniach i łączeniach spółek,  oraz prawie pracy.

 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną!

tel. 730 222 081, e-mail: kancelaria@kancelariabil.pl

 

Niniejsza informacja stanowi wyłącznie odzwierciedlenie poglądów autorów i nie stanowi opinii ani porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie powyższych informacji bez wcześniejszej konsultacji z Kancelarią.

najnowsze wpisy