Pozyskanie finansowania z Państwowego Funduszu Rozwoju S.A. (dalej: PFR) było dla wielu przedsiębiorców bardzo znaczącym wsparciem w prowadzonej działalności w dobie pandemii koronawirusa. Firmy, które mogłyby dotkliwie odczuć brak otrzymywanych z PFR środków, boją się zmian które mogłyby doprowadzić do ich utraty. Jedną z najczęstszych przyczyn tych obaw jest decyzja o reorganizacji przedsiębiorstwa.
Zatem czy przekształcenie, połączenie bądź podział spółki może doprowadzić do utraty finansowania z PFR?
PFR wyjaśnił, że przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy otrzymali subwencję finansową w ramach „Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm”, dokonując reorganizacji nie muszą pytać PFR o zgodę na jej przeprowadzenie. Warunkiem jest, aby reorganizacja przedsiębiorstwa skutkowała „sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności”.
Sukcesja uniwersalna to sytuacja, gdy jedna spółka (przejmująca) wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki drugiej spółki (przejmowanej). W drugim scenariuszu w ogół praw i obowiązków łączących się spółek może wejść spółka, którą one same utworzyły.
Nowy podmiot ma obowiązek jednak poinformować PFR o przeprowadzonej reorganizacji, w szczególności jeśli w jej wyniku dojdzie do zmian podmiotowych, przede wszystkim gdy zmianie ulegnie firma pod którą działa przedsiębiorstwo, albo jej NIP.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku finansowania udzielanego w formie pożyczek płynnościowych i preferencyjnych w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm”.
Umowy te w ramach ww. Tarczy przewidują, że przed dokonaniem zmian w postaci:
- przekształcenia,
- połączenia lub
- podziału,
przedsiębiorcy powinni jednak wystąpić o zgodę do PFR na przeprowadzenie takich procesów.
Autor:
Barbara Bil, adwokat – doradza przedsiębiorcom jak prowadzić bezpieczne biznesy, specjalizuje się w prawie gospodarczym tj. w prawie umów i obsłudze prawnej spółek, a w szczególności przekształceniach i łączeniach spółek, oraz prawie pracy.
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Skontaktuj się ze mną!
tel. 730 222 081, e-mail: kancelaria@kancelariabil.pl
Niniejsza informacja stanowi wyłącznie odzwierciedlenie poglądów autorów i nie stanowi opinii ani porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie powyższych informacji bez wcześniejszej konsultacji z Kancelarią.