Nie jest konieczne, tylko w jednym przypadku tj. gdy spółkę reprezentuje rada nadzorcza.
Kodeks spółek handlowych (KSH) nie określa, kto powinien reprezentować spółkę w umowach z członkiem zarządu wskazując jednocześnie, że czynność tę może wykonać – rada nadzorcza, gdy w spółce jej brak – pełnomocnik.
W przypadku, gdy spółka posiada radę nadzorczą, powoływanie pełnomocnika jest zbędne, jednakże może okazać się uzasadnione w przypadku pojawienia się problemów z uzyskaniem obecności członków rady lub kolizji interesów.
Jak powołać takiego pełnomocnika?
W przypadku, gdy w spółce jedynym wspólnikiem i zarazem jedynym członkiem zarządu jest ta sama osoba – nie stosujemy powyższej procedury. W takim wypadku, zawarcie umowy zawsze wymaga formy aktu notarialnego. A o każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia KRS.
Na koniec warto podkreślić, że umowa zawarta między spółką a członkiem jej zarządu jest bezwzględnie nieważna, jeśli spółka nie była reprezentowana przez radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia) albo gdy ta uchwała okaże się nieważna.
Barbara Bil, adwokat – doradza przedsiębiorcom jak prowadzić bezpieczne biznesy, specjalizuje się w prawie gospodarczym tj. zakładaniu i obsłudze prawnej spółek, a w szczególności przekształceniach i łączeniach spółek.