Od 1 lipca 2021 r. wnioski zmianowe do KRS składamy tylko online!

Oznacza to, że po tej dacie nie będzie już możliwości złożenia wniosku w wersji „papierowej” z załącznikami jak dotychczas. Od jutra formuła dotycząca składania wniosków będzie zbliżona do tej, która obecnie funkcjonuje np. przy składaniu sprawozdań finansowych czyli zamiast wniosków papierowych będziemy wysyłać do KRS pliki podpisane podpisem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Ta sama procedura będzie obowiązywała, gdy wniosek będzie obarczony brakami czyli w odpowiedzi np. na wezwanie sądu do złożenia brakującego dokumentu będziemy go składać również online.

 

A co się stanie z wnioskiem „papierowym” złożonym po 1 lipca 2021 r. ?

Wniosek „papierowy” zostanie zwrócony bez wzywania do usunięcia braków.

Wobec tak istotnej zmiany również informacja z sądu (wezwanie, zarządzenie, postanowienie) także będzie elektroniczna, tak jak to ma miejsce w tej chwili w S24.

 

To jednak nie koniec dobrych informacji dla przedsiębiorców. Od 1 lipca 2021 r. elektroniczne mają być także akta rejestrowe, ale z ograniczeniem do akt spraw wszczętych po 1 lipca 2021 r. Co oznacza, że starsze akta nadal będą dostępne tylko w KRS, a zatem procedura, że trzeba będzie umawiać się z wyprzedzeniem i jechać do KRS aby przejrzeć akta czy pobrać dokumenty, niestety nie znika.

 

Autor:

Barbara Bil, adwokat – doradza przedsiębiorcom jak prowadzić bezpieczne biznesy, specjalizuje się w prawie gospodarczym tj. w prawie umów i obsłudze prawnej spółek, a w szczególności przekształceniach i łączeniach spółek, a także prawie reklamy i marketingu oraz prawie pracy.

 

Potrzebujesz pomocy prawnej ?

Skontaktuj się ze mną!

tel. 730 222 081, e-mail: kancelaria@kancelariabil.pl

 

Niniejsza informacja stanowi wyłącznie odzwierciedlenie poglądów autorów i nie stanowi opinii ani porady prawnej. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie powyższych informacji bez wcześniejszej konsultacji z Kancelarią.

 

najnowsze wpisy